Alle mine menn
- Forfatter: Sarah Jio
- Leseeksemplar fra Cappelen Damm
Har du sett filmen Sliding Doors? Der drar en dame tidligere hjem fra jobb, og finner mannen til sengs med en annen. Så spoler vi tilbake, og hun kommer hjem til vanlig tid og elskerinnen har dratt. Altså to versjoner av et liv basert på små tilfeldigheter. Denne boka er nettopp en sånn "hva om...-bok".
I boka møter vi Lena som nettopp har kommet ut av et forhold, og drar til tanta i Seattle for å få livet på beina igjen. Neste dag våkner hun sammen med en mann, og de er gift.
Det viser seg at hun har blitt kastet inn i en slags virituell verden, hvor hun opplever hvordan livet kunne vært hvis hun hadde holdt seg sammen med tidligere kjærester/bekjente. Sånn fortsetter det en hel uke med nye menn hver dag. Det blir en spesiell uke, men Lena blir vant til det, og opplevelsene blir både gode og dårlige.
Dette er gøy
Du har kanskje lest bøker som denne før, tenker du. Men gi den en sjanse. Historien har null troverdighet, men skårer høyt når det gjelder kos og humor. Dette er nemlig gøy. Jeg synes ikke det er så mye "pjatt" og kjedelige utdragelser som det noen ganger kan bli mye av i enkelte feelgoodbøker.
Sommeren har kommet for fullt i Sandefjord, og jeg koste meg virkelig ute i sola med denne. For hva er vel bedre enn å slappe av med en lettlest og koselig bok ute på terrassen i sola?
Terningkast: 4+
Info:
Forfatter: Sarah Jio
Forlag: Cappelen Damm
Utgivelsesår i Norge: 2025
Antall sider: 333
Format: Innbundet
Originaltittel: Insignificant Others
Oversatt av: Mari Johanne Müller
Forlaget skriver:
Hva om du fikk en ny sjanse med han som slapp unna?
Lena er perfeksjonist og arbeidsnarkoman, og har nøye planlagt hver eneste detalj i livet sitt. Så når kjæresten hennes gjennom to år slår opp med henne den kvelden hun forventer at han skal fri, blir hun knust og forvirret. Lena pakker noen bager og flykter til sin elskede tante i Seattle for å få trøst. Men når hun våkner neste morgen, er hun ikke lenger i tantens trivelige gjesterom, men snarere i en elegant leilighet i Paris – iført en dyr silkenattkjole. Ved siden av henne i sengen ligger en kjekk franskmann som ser ut til å tro at Lena er kona hans.
Og slik fortsetter det en hel uke. Hver gang Lena våkner, befinner hun seg et nytt sted, med en ny mann. Fra de elegante nabolagene i Paris, til sjarmerende landsbyliv i Irland, til New Yorks glitrende skyline … Hver morgen får hun et glimt av hvordan livet kunne ha sett ut hvis hun hadde valgt annerledes. Og etter hvert som hun får et klarere syn på sine tidligere avgjørelser, begynner Lena å lure på om noen av disse tidligere romantiske flammene faktisk var ... den rette?
Om forfatteren:
Sarah Jio er en internasjonalt bestselgende forfatter, og bøkene hennes har ligget øverst på listene i New York Times og USA Today. Hun har også jobbet som journalist, og har skrevet i blant annet Glamour, New York Times, Redbook, Real Simple, O: The Oprah Magazine, Bon Appétit, Marie Claire, Self, samt bidratt til radioprogrammet Morning Edition. Sarah Jio bor i Seattle med ektemannen, musikkprodusenten Brandon Ebel, tre sønner, tre bonusbarn og to hunder.
Om meg:
Denne bokanmeldelsen er basert på min personlige mening. Jeg leser ikke bøker for å fremme forfattere eller forlag. Jeg leser kun bøker jeg selv ønsker å lese. Jeg tjener ikke penger på nettsiden, og er ikke på noen måte knyttet til forlag eller forfatter. Mine bokanmeldelser publiseres hovedsakelig her på nettsiden min, og noen ganger i Hverdagsnettmagasinet.
Jeg er utdannet innenfor økonomi og revisjon, og har jobbet nesten 24 år i Skatteetaten. Nå er jeg frilansjournalist, og redaktør, i tillegg til at jeg skriver på et hemmelig prosjekt. Jeg har ingen litteraturutdannelse, men har flere år med erfaring fra bokformidling. I tillegg har jeg lang erfaring i å drive nettsted – Hverdagsnett har eksistert siden starten av 2000-tallet.
FØLG MEG VELDIG GJERNE PÅ INSTAGRAM: https://www.instagram.com/hverdagsnett/
Hvordan bestemmer jeg terningkastene?







6 – Perfekt historie som har ALT jeg ser etter i en bok. Den Må være godt skrevet. Historien må være interessant og spennende, og den må ikke være for forutsigbar. En bok du kan glede deg ekstra til.
5 – Historie med "litt ekstra". Den "sitter igjen" lenge, og har god leseflyt eller et bra spenningsnivå, så det ikke blir kjedelig (Jeg er tross alt en krimelsker). Handlingen må ikke være for opplagt. Står det mellom mange bøker, så er dette en jeg absolutt anbefaler å plukke først.
4 – En normalt bra bok som er verdt å lese, men mangler noe for å nå lenger opp. Kanskje den er for forutsigbar, ligner andre, lite troverdig, eller at den ikke helt treffer meg. Normalkarakter for de fleste bøker.
3 – En bok hvor historien ikke helt fenger, er for "lett", kanskje fremdriften går for tregt – eller den har andre ting som trekker ned. Kan likevel være ok å lese.
2 – Velg en annen bok. Sannsynligvis kjedelig, dårlig språk, lite troverdighet og/eller altfor forutsigbar.
1 – Styr unna! Bruk tiden din på en annen bok.
Alle karakterene kan også få en ekstra pluss eller minus. Når jeg leser, prøver jeg så godt jeg kan å plukke ut bøker som fortjener terningkast 4 eller bedre. Livet er for kort til å lese dårlige bøker ;)
Og for ordens skyld: Jeg står for meningene mine. De er ikke til salgs ;)
Hva betyr det at en bok er mottatt som leseeksemplar/forhåndseksemplar?
Det er bøker som forlag eller forfatter sender ut for eventuell anmeldelse, mange ganger uoppfordret, og noen ganger før de er tilgjengelig i butikken. Leseeeksemplarer kan likestilles med bøker man får i gave, låner på bibliotek eller kjøper selv. Man står alltid helt fritt til selv bestemme om man faktisk VIL lese boka, NÅR man leser den, om man faktisk VIL anmelde den og HVA man vil skrive. Det er reglene i Markedsføringsloven som bestemmer at dette SKAL merkes som leseeksempler.
En anmeldelse SKAL være nøytral, og uten bindinger til forlag og forfatter. Mine anmeldelser gjenspeiler min ærlige og subjektive mening, og er skrevet i mitt personlige oppsett – selv om det å gi riktig terningkast noen ganger kan være en utfordring.
Alle leseeksemplarer blir stemplet – slik at de ikke har noen økonomisk verdi, og ikke kan videreselges. Arbeidet med å formidle bøker gjør jeg av idealistiske grunner, fordi jeg ønsker å INSPIRERE til at gode bøker skal nå ut til flere lesere.
Dette er viktige punkter for meg for å kunne anbefale en bok.