Skip to main content

En lykkelig slutt

  • Anne Lise Johannessen
Forfatter: Anne Louise Morseth
Leseeksemplar fra Aschehoug

Karoline Løwe, Karo til vanlig, er en ungsdomsbokforfatter med dalende salg. Forlaget vurderer å makulere restopplaget, og Karo kjenner presset. Men etter et litteraturarrangement endres alt, og livet snus på hodet.

Hun er på drinkparty. Ekskjæresten Marcus er også der, og Karo får en overraskende beskjed. På festen er også den kjente og etablerte bestselgerforfatteren Love Sandström.

Litt for mange drinker senere griper Karo karaokemikrofonen. Love følger med på henne. Da sangen er over, tar hun ordet og lirer av seg en melding til Love. Alt blir filmet, og hun tagges på Instagram. Dagen etter har hun flere tusen nye følgere. Kort tid etter blir hun invitert til forlaget, som har et forslag til henne.

Boka byr på både humor, bokglede og erotikk.

 

Morsomt, romantisk og friskt

Det er veldig artig å være med på innsiden av forlagsbransjen, selv om dette er et oppdiktet univers, for det meste, iallfall…

Forfatteren kommer selv fra en jobb i forlagsbransjen, og kjenner den godt. Det er moro når det flettes inn kjente forlagsnavn og forfattere, det gir en ekstra følelse av troverdighet og gjenkjennelse.

I historien er det altså en høy dose med kjærlighet, sex, humor og drama, slik det skal være innenfor feelgood-sjangeren. Det finnes mange slike bøker, og faren er at de blir for like. Slik er det ikke her, historien er unik og original. Vi trenger gode kjærlighetshistorier som en motvekt til alle krimbøkene, og ikke minst for å drømme seg vekk fra den harde virkeligheten.

For en krimelsker, som meg, blir det i overkant mye drama, men det er absolutt en underholdende bok som jeg koste meg masse med. På et tidspunkt tenkte jeg, som bokinspirator Liv Gade ofte sie: les sakte – jeg ville nemlig være lenge i historien, samtidig som jeg ivrig og nysgjerrig bladde om for å avdekke handlingen videre.

Anbefales varmt til alle som elsker feelgood med glimt i øyet – og som drømmer om et liv mellom bokhyller og kjærlighetskaos.

Innenfor sin sjanger, deler jeg ut en 5’er til denne boka, som er forfatterens debutbok.

Terningkast: 5

 

Info:

Forfatter: Anne Louise Morseth
Forlag: Aschehoug
Utgivelsesår i Norge: 2025
Antall sider: 364
Format: Pocket (forhåndseksemplar)


Forlaget skriver:
Karo Løwe har alltid trodd på en lykkelig slutt. Det var før hun møtte Love Sandström.

Karo har alltid vært en håpløs romantiker, og nå skriver hun søtladne ungdomsbøker med lykkelig slutt. Love Sandström er en litterær verdensstjerne kjent for dystre og dyptpløyende romaner.

Etter en karaokekatastrofe på bokmessen i Gøteborg går Karo viralt, og dermed får det anerkjente forlaget Borregaard får den geniale idéen om å sette Løwe og Love sammen for å skrive en kjærlighetsroman. Å kombinere det beste av to verdener = internasjonal salgssuksess, eller hva?

Pengene frister, det samme gjør prestisjen. Men hvordan skal Karo kunne samarbeide med en mann som tror at kjærlighet er en illusjon?


Om forfatteren:

Anne Louise Morseth (f. 1984) er bosatt i Oslo, hun er tidligere forlagsredaktør i et av Norges største forlag. Nå jobber hun som frilansredaktør. "En lykkelig slutt" er hennes debutroman.

 



Om meg:

Denne bokanmeldelsen er basert på min personlige mening. Jeg leser ikke bøker for å fremme forfattere eller forlag. Jeg leser kun bøker jeg selv ønsker å lese. Jeg tjener ikke penger på nettsiden, og er ikke på noen måte knyttet til forlag eller forfatter. Mine bokanmeldelser publiseres hovedsakelig her på nettsiden min, og noen ganger i Hverdagsnettmagasinet.

Jeg er utdannet innenfor økonomi og revisjon, og har jobbet nesten 24 år i Skatteetaten. Nå er jeg frilansjournalist, og redaktør, i tillegg til at jeg skriver på et hemmelig prosjekt. Jeg har ingen litteraturutdannelse, men har flere år med erfaring fra bokformidling. I tillegg har jeg lang erfaring i å drive nettsted – Hverdagsnett har eksistert siden starten av 2000-tallet.


 

Hvordan bestemmer jeg terningkastene?



6 – Perfekt historie som har ALT jeg ser etter i en bok. Den Må være godt skrevet. Historien må være interessant og spennende, og den må ikke være for forutsigbar. En bok du kan glede deg ekstra til.
5 – Historie med "litt ekstra". Den "sitter igjen" lenge, og har god leseflyt eller et bra spenningsnivå, så det ikke blir kjedelig (Jeg er tross alt en krimelsker). Handlingen må ikke være for opplagt. Står det mellom mange bøker, så er dette en jeg absolutt anbefaler å plukke først.
4 – En normalt bra bok som er verdt å lese, men mangler noe for å nå lenger opp. Kanskje den er for forutsigbar, ligner andre, lite troverdig, eller at den ikke helt treffer meg. Normalkarakter for de fleste bøker.
3 – En bok hvor historien ikke helt fenger, er for "lett", kanskje fremdriften går for tregt – eller den har andre ting som trekker ned. Kan likevel være ok å lese.
2 – Velg en annen bok. Sannsynligvis kjedelig, dårlig språk, lite troverdighet og/eller altfor forutsigbar.
1 – Styr unna! Bruk tiden din på en annen bok.

Alle karakterene kan også få en ekstra pluss eller minus. Når jeg leser, prøver jeg så godt jeg kan å plukke ut bøker som fortjener terningkast 4 eller bedre. Livet er for kort til å lese dårlige bøker ;)

Og for ordens skyld: Jeg står for meningene mine. De er ikke til salgs ;)


 
Hva betyr det at en bok er mottatt som leseeksemplar/forhåndseksemplar?

Det er bøker som forlag eller forfatter sender ut for eventuell anmeldelse, mange ganger uoppfordret, og noen ganger før de er tilgjengelig i butikken. Leseeeksemplarer kan likestilles med bøker man får i gave, låner på bibliotek eller kjøper selv. Man står alltid helt fritt til selv bestemme om man faktisk VIL lese boka, NÅR man leser den, om man faktisk VIL anmelde den og HVA man vil skrive. Det er reglene i Markedsføringsloven som bestemmer at dette SKAL merkes som leseeksempler.

En anmeldelse SKAL være nøytral, og uten bindinger til forlag og forfatter. Mine anmeldelser gjenspeiler min ærlige og subjektive mening, og er skrevet i mitt personlige oppsett – selv om det å gi riktig terningkast noen ganger kan være en utfordring.

Alle leseeksemplarer blir stemplet – slik at de ikke har noen økonomisk verdi, og ikke kan videreselges. Arbeidet med å formidle bøker gjør jeg av idealistiske grunner, fordi jeg ønsker å INSPIRERE til at gode bøker skal nå ut til flere lesere.

Dette er viktige punkter for meg for å kunne anbefale en bok.

 

Aschehoug